Member Login

Forgot password?
Swimming Wellington homepage

Swimming Wellington Alumni

World Champs, Commonwealth & Olympic representatives

Rebecca Perrott
Fiona McLay
Anna Doig
Peter Doig
Simon Percy
Toni Jeffs
Jonathan Winter
Murray Burdan
Michelle Burke
Dean Kent (Swimming & Surf)
Kelly Bentley
Nichola Chellingworth
Robert Voss
Scott Cantley
Mary Fisher
Gareth Kean
John Gatfield
Steven Kent (Swimming & Surf)
Samantha Lee (Swimming & Surf)
Samantha Lucie-Smith
Natasha Hind (Swimming & Surf)
Ellen Quirke
Emma Robinson

Open Water
Barry Davenport (North to South – Cook Strait)
Keith Hancock (North to South – Cook Strait)
Perry Cameron (North to South – Cook Strait)
John Coutts (North to South – Cook Strait)
Philip Rush (North to South and return same day – Cook Strait) and (English Chanel – fastest 2 way and 3 way crossing)
Meda McKenzie (North to South – Cook Strait, South to North separate day)
Donna Bouzaid (North to South – Cook Strait)
Casey Glover (Record for the fastest time across the Cook Strait/ English Chanel)
John Gatfield (Youngest male to swim Cook Strait at 13)
Stephanie Bennington (Young female to swim Cook Strait at 13)

Swimming Wellington Life Members 
1958 Fred JS Adams  HAT (dec)
G Hill  HAT (dec)
W Cowie  HAT  (dec) 
Vic Allen  HAT (dec) 
1961 Jack D Hassell WN (dec)
Norm Oldershaw  HUT (dec)
1966 John Penman  KAR (dec) 
1967 Arthur Haley  PET (dec)
1972 Roger Robins OSM  HUT
1975 D (Billie) Fitzsimmons MBE WN (dec)
1985 Major WH (Bill) Dyson MBE MAR (dec) 
1986 R (Bob) Stobbs  PET (dec) 
1994 Daphne McLay  MAR 
1995 Carol Hawke  UHT (dec) 
Ashley Hawke  UHT (dec) 
Max Mitchell  UHT (dec)
1999 Ron Gridgeman  NAE (dec) 
2000 Joan Matson  RAU
W (Bill) Matson ONZM RAU (dec) 
2001 Jim Drummond  HAT 
Pam Edwards  CAP 
2007 Lynne Keatley  WOA 
2010 Vivien Morton  PCA
2011 Catherine (Kay) Hudson  SZR
2015 Robyn Prior  MAS
Life Members Wairarapa 1968-2011
1968 Mr L J Fairbrother  GRT  (dec) 
Mr T H  Warburton  GRT  (dec) 
Mr D Pauling  MAS (dec) 
1971 Miss M Keltie  GRT  (dec) 
1977 Mr William (Bill) J Cooper  MAS (dec) 
1979 Mr Ian McPhee  CTN  (dec) 
1980 Mrs Gaye Salter  MAS (dec) 
1985 Mrs Phil Purphy QSM FST (dec) 
1987 Mrs Merle Sowry  MAS
1991 Mr Jack McLean  MAS
Mr Ken Wilton ONZM MAS
1996 Mr Russell Geange  CTN 
2004 Mr Stuart McGregor  CTN 
2005 Mr G Hosnell  FST  (dec) 
2008 Mr Robert (Bob) R Eagle  CTN 
2010 Mrs Margaret McGregor  CTN 
2011 Mrs Lyndsay Wright  GRT